2010. nov. 9.

Márton nap


A legenda szerint Szent Márton a Római Birodalom Pannónia tartományának Savaria nevű városában (mai Szombathely) látta meg a napvilágot 316-ban vagy 317-ben egy római tribunus (elöljáró) fiaként. A római császár katonájaként szolgáló Márton a franciaországi Amiens városában egy hideg téli estén odadta meleg köpenyének felét egy nélkülöző koldusnak. Aznap éjszaka álmában megjelent Jézus a koldus alakjában. Innentől kezdve nem a hadsereget, hanem Istent szolgálta, megkeresztelkedett. Misszionáriusként sok jót cselekedett. Jóságáról még életében legendák keringtek, püspökké akarták szentelni. A monda szerint mikor ennek hírét vette, az érte jövő küldöttek elől nagy alázatosságában a ludak óljába bújt. A szárnyasok azonban gágogásukkal, szárnyuk verdesésével óriási zajt csaptak, így elárulva Márton rejtekhelyét. Mártont 371-ben püspökké szentelték és haláláig, 398-ig Tours-ban segítette a rászorulókat.

Szent Márton kultusza a Pannónia területén már a honfoglalás előtt is virágzott. Szent István tisztelete jeléül a zászlaira a hadvezér Márton képét festette. A hagyomány szerint a szent egy álomban sietett a király és az ország védelmére. Így Szent Márton Szűz Mária után az ország patrónusa lett. A pannonhalmi bencés apátság is Márton tiszteletére épült azon a helyen (Savaria Sicca), ahol az egyik hagyomány szerint a szent született. A legújabb kutatások viszont minden kétséget kizáróan bizonyítják, hogy Márton szülővárosa Savaria, vagyis Szombathely.
Egy másik változat szerint ez a hagyomány a római időkre nyúlik vissza. November 11-e a naptárban ősidők óta a téli évnegyed kezdő napja: megkóstolták az új bort és az új termés is kitartott bőven, így nagy eszem-iszomot tartottak, hogy jövőre is jó termés legyen mindenhol.A rómaiak Aesculapiust, az orvosistent ünnepelték ilyenkor, s ludat öltek, amely a hadisten, Mars szent madara volt. (A madarak gágogásukkal egyszer megmentették Rómát a gallok éjszakai orv rajtaütésétől.) A keresztény naptárban is ez alapján kapott helyet: a lúd római neve “avis Martis” (Mars isten madara); régi szófejtéssel „Márton madara”-ként ünnepelték, így nem kellett eltérni a lúdlakomák évnegyedkezdő római szokásától. A reformációnak korában is folytatódott a hagyomány: a protestánsok Luther Márton neve napján emelgették a poharaikat ilyenkor.

A Márton-napi liba-lakomáról szóló első írásos beszámoló 1171-ből származik. Akkoriban ez inkább azzal volt kapcsolatba hozható, hogy Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét, a népszokás ilyenkor zárták le az éves gazdasági munkákat, kezdetét vette a természet téli pihenő időszaka. A cselédek ilyenkor kapták meg évi bérüket és hozzá ráadásként egy libát, mert a szárnyasok nyáron felduzzadt hadát a tél beállta előtt meg kellett tizedelni. E napon kóstolták meg az újbort és vágtak le először tömött libákat. Ám e szokás gyökerei is mélyebbre, az aratási időszak végén álló pogány állatvágási ünnepekre nyúlnak vissza, amelyeket a kereszténység így vett át.

forrás: martonnap.hu

2010. szept. 14.

Kérem szépen ez a BIKINI

A bikini egy női fürdőruha, mely két részből áll: az egyik a melleket, a másik az ágyékot és a feneket takarja, a kettő között szabadon hagyva a testet.

A modern bikinit Louis Reard mérnök mutatta be Párizsban, 1946. július 5-én. A nevét a Marshall-szigetek részét képező Bikini-atollról kapta, mivel Reard úgy gondolta, az ott végzett kísérleti atomrobbantásokhoz hasonló hatást válthat ki a férfiakból.
A Reard által tervezett ruha Jacques Heim ötletének továbbgondolása volt, aki két hónappal korábban mutatta be „a világ legkisebb fürdőruháját”, amit (mérete miatt) „Atom”-nak (Atome) nevezett el. Ennek kettéhasításával alkotta meg saját változatát Reard, amelynek bemutatásához csak nehezen talált modellt. Végül felbérelte Micheline Bernardinit, aki a Casino de Paris (sztriptíz)táncosnője volt.
Tizenöt évbe telt, amíg a bikinit az Egyesült Államokban is elfogadták. 1951-ben még kitiltották a Miss World szépségversenyről. 1957-ben Roger Vadim filmje, az And God Created Woman hozta meg a nagy áttörést, amelyben Brigitte Bardot első színésznőként bikiniben jelent meg a vásznon, majd 1960-ban Brian Hyland dala, az Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini szabályos divathullámot indított el. Filmen többek közt 1962-ben jelent meg: Ursula Andress viselte a Dr. No-ban. (forrás: http://hu.wikipedia.org)




(forrása: http://thewere42.wordpress.com)

2010. szept. 3.

Császári kényeztetés a Szent Lukács gyógyfürdőben

Császári kényeztetés a Szt. Lukács Gyógyfürdőben
Töltsön nálunk 4 éjszakát és megajándékozzuk egy egész napos belépővel a Hotel szomszédságában lévő Szt. Lukács Gyógyfürdőbe, Budapest legmelegebb gyógyvízzel rendelkező termálfürdőjében.

Feltételek:
- minimumtartózkodás 4 éjszaka
- a hotel saját honlapján keresztüli foglalás

Kérjük, hogy megrendeléskor igényét előre jelezze.

A részletekről érdeklődni, foglalni az info@csaszarhotel.hu e-mail címen lehet.

Az ajánlat érvényes 2010. szeptember 30-ig.

2010. aug. 26.

Sport szeptember

SZEPTEMBERBEN IS A SPORTOLÓKÉ BUDAPEST

- 25. Jubileumi Nike Budapest Nemzetközi Félmaraton: 2010. szeptember 5.
- 2010 Dextro Energy Triatlon ITU Világbajnokság: 2010. szeptember 8-12.
- 25. Jubileumi SPAR Budapest Nemzetközi Maraton: 2010. szeptember 26.

Bemutatkozás

A Hotel Császár Budapest II. kerületében, a Rózsadomb lábánál, a Margit híd közelében, a Komjádi-Császár Uszodával közös épületben található. A szálloda belváros közeli elhelyezkedése könnyen és gyorsan megközelíthetővé teszi a főbb metro-, villamos- és buszvonalaktól illetve a központi pályaudvaroktól.
Az Komjádi-Császár Uszoda szabadtéri medencéit a Hotel Császár vendégei ingyenesen használhatják, csakúgy, mint a vezeték nélküli internetet.
A szálloda épülete az 1850-es években épült és kezdetben apácazárdaként funkcionált.
A Hotel Császár mind a 45 szobája légkondicionált, telefonnal, minibárral és televízióval felszerelt. A modern bútorokkal berendezett szobák zuhanyzósak, kivéve az apartmant, melyben kádas fürdőszoba áll a vendégek rendelkezésére. A kétágyas szobák egy része pótágyazható.
Félpanzió igénye esetén egy közeli étteremben van lehetőség a főétkezésre, ahol a Hotel Császár egyéni vendégei is kedvezményesen étkezhetnek.
Az épület közvetlen szomszédságában a Budai Irgalmas Rendi Kórház várja a gyógykezelésekre érkezőket.


A Hotel Császár közelében megtalálható látványosságok:


- Gül Baba Türbéje (400 m):
- Budai vár, Mátyás Templom (2 km)
- Molnár János Barlang (150 m)
- Margitsziget
- Nyugati Pályaudvar
- Pál-völgyi Cseppkőbarlang